Elektron arxiv sisteminin tətbiqi və inkişafı
Maliyyə Nazirliyi dövlətin maliyyə siyasətini həyata keçirən və dövlət maliyyəsini idarə edən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır. Nazirlik üçün sənədlər çox dəyərlidir və onların düzgün istifadəsi və saxlanılmasına böyük əhəmiyyət verilir.
Maliyyə Nazirliyi 1918-ci il, 8 may tarixində yarandıqdan bəri böyük miqdarda kağız əsaslı sənədlər toplanmışdı. Zaman keçdikcə bu sənədlər mütəmadi istifadə, həmçinin havanın toz və nəmindən zərər görürdü. İstifadəçilərə yüksək keyfiyyətli xidmət göstərəcək sənəd idarəçiliyi və elektron arxivləşdirmə sisteminin yaradılmasına ehtiyac var idi.
Maliyyə Nazirliyi sənəd arxivinin yaradılmasının çətinliklərini və problemləri təhlil etmək üçün ED şirkətini cəlb etdi. Bura arxivləşdirilmiş sənədlərin səmərəli istifadəsini təmin etmək üçün arxivin məqsədlərini və əməliyyat prosedurlarını müəyyənləşdirmək daxil idi.  Bir aylıq seminar bizim komandaya Nazirliyin vizyon və tələblərinə uyğun proses və presedurları müəyyənləşdirməyə imkan verdi.

Development and Deployment of an Electronic Archive System
The Ministry of Finance is the central executive agency within the Republic of Azerbaijan, responsible for implementation of the state financial policy and management of the state finance. Documents are a critical value for the Ministry and it attaches great importance to their proper use and storage.
Since its establishment on May 8, 1918 the Ministry of Finance has created a large number of paper documents. Over the time the documents have been damaged during constant use and exposure to dust and moisture in the air. There was a need to create a document management and electronic archiving system, which would provide a high-quality services to the users.
The Ministry of Finance invited ED to analyse the challenges and issues of creating a documentation archive. This included identifying the goals of the archive and the operating procedures to enable efficient usage of the archived documents. A month of elicitation workshops helped our team to design work processes and procedures aligned with the Ministry’s vision and requirements.