Məhkumların fasiləsiz idarəetmə sisteminin tətbiqi
Ədliyyə Nazirliyi Azərbaycanda ədliyyə sistemindən məsul olan dövlət qurumudur. Bura dövlət ittihamçısına nəzarət, məhkəmə sisteminin və ictimai asayişin qorunması və qanun islahatlarının aparılması daxildir.
Ədliyyə Nazirliyi vaxtından əvvəl və ya xüsusi proqramlarla azad edilmiş məhkumların izlənilməsi və monitorinqinin təkmilləşdirilməsi üçün Probasiya xidmətinə tapşırıq vermişdi. Həll olduqca etibarlı, davamlı və istifadəçi dostu olmalı idi.
Ədliyyə Nazirliyi hüquq-mühafizə və islah müəssisələrinə məhkumların olduğu məkan və vəziyyətlərinin izlənilməsinə imkan verən bir sistem təmin etmək üçün ED şirkətini cəlb etdi. ED nazirliklə birlikdə hüquq-mühafizə orqanlarının müxtəlif tələblərini müəyyənləşdirmək üçün çalışdı. ED tərəfindən tətbiq olunan məhkumların idarəetmə sistemi məhkumun 360 dərəcə müşahidəsini təmin edir, həmçinin operativ və normativ tələbatları qarşılamaq üçün lazımi alət və modulları əhatə edir. Sistem izlənilən şəxslərdən məlumat toplayır və Ədliyyə Nazirliyi yanında Monitorinq Mərkəzinə etibarlı şəkildə təqdim edir.
ED şirkəti tərəfindən hazırlanan həll müştəriyə aşağıdakı məqsədlərə çatmaqla biznes dəyərini artırmağa imkan verdi:
• Qanunpozanların həm açıq havada, həm də qapalı məkanda və müxtəlif intensivlikdə olduğu ərazinin davamlı monitorinqi və izlənilməsi yolu ilə gücləndirilmiş monitorinq
• İstənilən vaxt müəyyən bir perimetrdə fərdlərin vəziyyətinin yoxlanılması. Bu həll cinayətkarların əvvəlcədən təyin edilmiş cədvələ riayətinə uzaqdan ciddi nəzarət etməyə imkan verir.
• Qanunpozanlarla istənilən vaxt zəng və mesaj vasitəsilə əlaqənin mümkün olması.
İkihissəli cihaz
• İki hissəli GPS məhkum izləmə cihazı qanunpozanların davamlı müşahidəsi üçün yerin dəqiq izlənməsini təmin edir. İzlənilən şəxsin taxdığı ötürücü izləmə qurğusuna yaxınlığını yoxlamaq üçün iki hissədən ibarət qurğuya siqnal göndərir. İkihissəli cihaz tərəfindən işlənən və saxlanılan məkan məlumatları şifrəli protokol istifadə edərək mobil şəbəkə üzərindən ötürülür. Qurğu proqram konfiqurasiya detallarını saxlayır və hadisələri cinayətkarın şəxsi cədvəlinə və coğrafi bölgə məhdudiyyətlərinə uyğun olaraq bildirir. İkiistiqamətli səsli ünsiyyət izlənilən şəxslə istənilən vaxt əlaqə yaratmağa imkan verir.
RF qolbaq
Kompleks həll
• TD4i: məhkumun yerini müxtəlif intensivlik səviyyəsində davamlı olaraq izləmək üçün hazırlanmış müstəqil GPS izləmə cihazı.
Təkhissəli GPS məhkum izləmə cihazı (TD4i) etibarlı izləmə həllini təmin etmək üçün məkanı izləmə, kommunikasiya texnologiyaları və müdaxilə əleyhinə mexanizmlərin inteqrasiyasını təklif edir.

The Ministry of Justice of  Azerbaijan is a governmmental agency within the Cabinet of Azerbaijan  in charge of regulation of the justice system, overseeing the public prosecutor, maintaining the legal system and public order and instituting law reforms.
The Ministry of Justice had to enable the Probation Service to improve the tracking and monitoring of prisoners on early release or on special programs. The solution had to be highly reliable, stable and user-friendly.
The Ministry of Justice engaged ED to provide a system to enable law enforcement and correctional agencies to monitor the whereabouts and status of offenders.
ED worked with the Ministry to identify the various requirements of the law enforcement agencies. The Offender Management System implemented by ED provides a 360° view of the offender and includes the tools and modules required to address operational and regulatory needs. The system gathers data from monitored individuals and submits it securely to the Monitoring Centre within the Ministry of Justice.
• Enhanced Offender Monitoring through continuous Monitoring and Tracking of an offender’s location, both outdoors and indoors, and at varying levels of intensity.
• Verification of the presence of individuals within a specific perimeter at any given time. The solution allows the remote supervision of offenders’ compliance with a restrictive pre-defined schedule.
• Enabling contact with an offender at any time through voice calls and text message.
Two-Piece Unit
• The Two-Piece GPS Offender Tracking Unit provides precision location tracking for continuous offender monitoring. A transmitter worn by the monitored individual sends signals to the two-piece unit to verify their proximity to the tracking unit. Location data processed and stored by the two-piece unit is transferred over the cellular network using an encrypted protocol. The unit stores program configuration details and reports events according to the offender’s personal schedule and geo-zone restrictions. Bi-directional voice communication enables contact with the monitored individual at any time.
• RF bracelet
One-Piece Solution
• TD4i: a self-contained GPS tracking device designed to continuously monitor the offender’s location at varying levels of intensity. The One-Piece GPS Offender Tracking Device (TD4i) offers robust integration of location tracking, communication technologies and anti-tamper mechanisms to provide a reliable tracking solution.